KATRINES-ksiegowosc

Samodzielna księgowość czy usługi profesjonalnego biura rachunkowego?

Stawiając pierwsze kroki w prowadzeniu własnego biznesu, często staramy się ograniczyć koszty, by zwiększyć zyski. Wydatek na usługi biura rachunkowego może być obciążeniem dla początkującego przedsiębiorcy. Często decydujemy się samodzielnie prowadzić księgowość naszej firmy, posiłkując się informacjami czerpanymi z internetu lub szukamy ich u źródła, np. w Urzędzie Skarbowym czy ZUS-ie. Przed tymi organami odpowiadamy prawnie. Zakres prac związanych z prowadzeniem księgowości jest uzależniony od wielkości firmy. Mali przedsiębiorcy mogą się pokusić o samodzielne prowadzenie spraw księgowych, ale czy to się opłaca? Jakie są zalety i wady prowadzenia własnej księgowości?

Przedsiębiorca i księgowy w jednym?

Samodzielne prowadzenie księgowości własnej firmy jest możliwe i może się okazać opłacalne w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej o nieskomplikowanej strukturze. Gdy zakres działalności jest niewielki a przychody także, pokusić się możemy o regulowanie formalności finansowo-prawnych we własnym zakresie. Sprawa komplikuje się, gdy zwiększamy zakres naszych działań, wkraczamy na nowe rynki lub chcemy skorzystać z ulg i dofinansowań. Znajomość obowiązującego prawa spada na przedsiębiorcę i tylko on ponosi konsekwencje ewentualnych pomyłek w rozliczeniach. W przypadku zlecenia usług biurowi rachunkowemu, mamy wsparcie w sprawach formalnych i gwarancję fachowej wiedzy z zakresu obowiązujących regulacji prawnych i finansowych popartą doświadczeniem. Dodatkowo biura posiadają odpowiednie ubezpieczenie OC, chroniące przed ewentualnymi pomyłkami.

Biuro rachunkowe jako wsparcie biznesu

Wciąż zmieniające się przepisy prawne, niejasności w ich interpretowaniu, nieznajomość przysługujących praw czy korzystniejszych rozwiązań to główne wady samodzielnego prowadzenia księgowości. Zamiast skupiać się na rozwoju firmy, często tracimy czas na wypełnianie formularzy, deklaracji, zeznań itp. Zlecenie takich czynności profesjonalnemu biurowi rachunkowemu oszczędza nam czas, a jednocześnie daje gwarancję poprawności wszystkich wypełnionych przez biuro dokumentów. Wydatek poniesiony na prowadzenie spraw księgowych przez biuro rachunkowe często zwraca się w postaci zysków, jakie przynosi firma korzystająca z przysługujących jej odliczeń, ulg, dofinansowań. Nie będąc na bieżąco w tej materii, często nie korzystamy z takich możliwości.

Profesjonalne doradztwo w zakresie rachunkowości pozwala często uniknąć kłopotów wynikłych z błędnego wypełnienia deklaracji. Kontakty z Urzędem Skarbowym nigdy nie są przyjemnością. Poprawne prowadzenie księgowości z pewnością nas przed tym uchroni. Czy zrobimy to we własnym zakresie, czy też skorzystamy z usług biura rachunkowego, zawsze warto brać pod uwagę dobro naszej firmy i być na bieżąco z aktualnymi przepisami.