biuro rachunkowe rzeszów

Firma bez rejestracji i ZUS

Obowiązująca od 30 kwietnia 2018 r. ustawa z pakietu „Konstytucja Biznesu” w swoim założeniu ma zachęcać do otwierania własnej działalności gospodarczej.

Osoby dotychczas tylko się nad tym zastanawiające, które odstraszał obowiązek dopełnienia szeregu formalności związanych z rejestracją firmy. Prowadzeniem jej księgowości i konieczność opłacania wysokich składek na ubezpieczenie społeczne.

Biznes na próbę

Taka forma wsparcia przeznaczona jest dla osób chcących sobie dorobić do domowego budżetu drobnym handlem lub okazjonalnymi usługami, a także dla tych planujących dopiero rozpocząć działalność.

Ma im pomóc w sprawdzeniu, czy ich pomysł na biznes ma szanse rozwinąć się na rynku, dać gwarancję, że jeśli tak się nie stanienie. Nie będą obciążeni szeregiem kosztów i formalności związanych z zamknięciem firmy.

Dla kogo firma bez rejestracji i ZUS?

Ta kusząca oferta dotyczy jednak tylko wybranych. Z proponowanej możliwości skorzystać mogą bowiem jedynie osoby fizyczne, które po raz pierwszy podejmują działalność gospodarczą. Lub swoją działalność zawiesiły lub zamknęły i od tego momentu upłynęło już ponad 60 miesięcy kalendarzowych.  Jak również planują prowadzenie drobnej działalności dochodowej.

Okres obowiązywania tych preferencyjnych warunków to 6 miesięcy. Najbardziej istotny jest próg przychodów (nie dochodu!), który w każdym miesiącu prowadzenia działalności nie może przekroczyć połowy wysokości aktualnej płacy minimalnej tj. 1050 zł brutto. Po jego przekroczeniu jest już obowiązkiem zarejestrowanie firmy w ciągu 7 dni od momentu przekroczenia kryterium przychodów rozliczanych w skali miesięcznej.

Plusy i minusy

Jak każdy z przepisów, tak i ten ma szereg plusów i minusów, których musimy mieć świadomość. Do niewątpliwych plusów zaliczyć należy brak konieczności dopełnienia szeregu formalności związanych z rejestracją i prowadzeniem własnej firmy. A także związanych z tym niemałych kosztów wynikających z obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Nie ma także rozbudowanego systemu ewidencjonowania przychodów dla celów podatkowych: możemy to robić w dowolnej formie, nawet na kartce papieru… Niech nas jednak nie zmyli pozorny brak kosztów i formalności.

Mamy obowiązek, oprócz ewidencjonowania dochodów, regularnie odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości (aktualnie 319,94 zł miesięcznie). 7,75 procent tej kwoty możemy odliczyć od podatku, więc faktyczny koszt składki to 44,43 zł miesięcznie. Mamy obowiązek rozliczyć w zeznaniu rocznym podatek od tej formy działalności: 18% od przychodów z innych źródeł. Wielkie minusy związane z nieopłacaniem składek ZUS to z kolei: półroczna przerwa w stażu emerytalnym, brak prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli interes nie wypali, brak prawa do zasiłku w razie choroby lub macierzyństwa. Pamiętajmy, by uwzględnić wszelkie zalety i wady korzystania z tej formy wsparcia. Dokonajmy indywidualnej kalkulacji przed podjęciem decyzji a w razie wątpliwości, skonsultujmy się z fachowymi doradcami z zakresu księgowości i finansów.