koronawirus

Koronawirus – pandemia!

Koronawirus SARS-CoV z Chin to nowa odmiana wirusa, z jaką przyszło się zmierzyć mieszkańcom praktycznie wszystkich regionów świata. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca br. ogłosiła pandemię nowego koronawirusa, alarmując o rosnącej liczbie osób zakażonych na całym świecie. Jak zaapelował szef WHO wszystkie kraje wciąż mogą zmienić przebieg tej pandemii, jeśli będą wykrywać, przeprowadzać testy, leczyć, izolować, śledzić i mobilizować swoich obywateli.

Koronawirus – objawy i drogi zarażenia

Nowy wirus przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Ponadto może on osiadać na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby zakażonej. W ten sposób inne osoby mogą ulec zarażeniu, dotykając tych elementów lub powierzchni, a następnie dotykając brudnymi dłońmi oczu, nosa lub ust. Koronawirus wywołuje chorobę COVID-19. Ma on symptomy bardzo podobne do objawów grypowych. Obie formy początkowo objawiają się osłabieniem, bólem mięśni, gorączką oraz kaszlem. Odmienny natomiast pomiędzy nimi jest okres rozwoju choroby. Ponieważ grypa rozwija się średnio od 2 do 4 dni, natomiast w przypadku koronwirusa od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów może minąć nawet dwa tygodnie. Ponadto warto wiedzieć, że zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo.

Koronawirus – wyzwanie dla przedsiębiorców – zalecenia

Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały w związku z rozprzestrzeniającą sie epidemią specjalne zalecenia dla zakładów pracy. Najważniejsze wytyczne dotyczą w szczególności następujących działań:

Regularna higiena rąk. Dokładne mycie wodą z mydłem oraz dezynfekcja dłoni przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej.

– Zapewnienie pracownikom i klientom odpowiednich miejsc do mycia rąk.

– Udostępnianie w widocznych punktach dozowników napełnionych płynem dezynfekcyjnym.

– Wywieszenie czytelnej instrukcji higienicznego mycia rąk.

– Zachowanie bezpiecznej odległości podczas kontaktu z innymi osobami.

Przeszkolenie pracowników o szczególnym reżimie sanitarnym.

Dbanie o czystość powierzchni w miejscu pracy, szczególnie: klamki, poręcze, blaty, włączniki światła i inne najczęściej dotykane przedmioty.

– Regularne i dokładne sprzątanie toalet przy użyciu odpowiednich detergentów.

– Ograniczenie lub zaprzestanie podróży służbowych. Pracownik ma prawo odmówić udziału w delegacji zagranicznej.

– Korzystanie z możliwości pracy zdalnej wszędzie tam, gdzie istnieje taka opcja.

– Po powrocie z regionów, w których występuję koronawirus i zauważeniu u siebie wspomnianych wyżej objawów należy jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby.

Gdy istnieje ryzyko zakażenia konieczne jest poddanie się 14-dniowej kwarantannie.

– Załatwianie wszelkich możliwych zdalnie spraw za pomocą telefonu lub Internetu.