Polski Ład

Nowy Polski Ład – o co chodzi?

Polski Ład to jedno z najnowszych haseł bieżącego roku. O co w tym chodzi i jakie zmiany czekają Polaków w najbliższym czasie? Założenia reformy głoszą, iż w kieszeniach podatników zostanie więcej pieniędzy, ale czy wszystkich? Nazwy „nowy polski ład” często ostatnimi czasy używa premier w kontekście analizy planu inwestycyjnego po epidemii. Według jego założeń zmiany te mają na celu pomóc odbudować się polskiej gospodarce. Ów wielki plan ma nam zaproponować szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych. Przyjrzyjmy się tymczasem, co zmieni się w systemie podatkowym.

Polski Ład – kto na nim skorzysta?

Jednym z założeń nowej reformy ma być podwyższenie kwoty wolnej od podatku do wartości 30 tysięcy złotych, a więc porównywalnie do tej w krajach europejskich. Przełoży się to na niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach. Kolejnym natomiast jest podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 tysięcy do kwoty 120 tysięcy złotych. Na takim oto udogodnieniu skorzystać ma w szczególności klasa średnia, którą tak naprawdę trudno jednoznacznie zdefiniować. Aczkolwiek rząd szacuje, iż takowe korzyści dotyczyć będą aż 18 milionów Polaków. Oczywiście poza klasą średnią mieszczą się w tym przedziale także osoby z niewielkim dochodem, rodziny z dziećmi oraz emeryci. Z założenia system na być bardziej sprawiedliwy od dotychczasowego. Ponadto  będzie on korzystny bądź też neutralny dla 90 procent podatników.

Korzystne rozwiązania finansowe dla rodzin i emerytów

Zadowalające rozwiązania dla rodzin mają przynieść profity wynikające ze wspólnego rozliczania się małżonków. Wówczas małżeństwa będą mogły skorzystać z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 60 tysięcy złotych. Dodatkowo małżeństwa będą miały prawo do odliczenia od podatku ulgi na dzieci. Natomiast nowa polityka senioralna zakłada wyższe świadczenia dla emerytów i rencistów. Przewidywane 60 proc. seniorów, które nie będzie płacić podatków to nowe narzędzie do zachęty pracy na emeryturze, po wprowadzeniu PIT-0 dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego.